Home Teorie běhu Běh dle tepové frekvence 6. díl – zóny kde buduješ vytrvalost a spaluješ...

Běh dle tepové frekvence 6. díl – zóny kde buduješ vytrvalost a spaluješ tuk.

Young happy man with beard running outdoors and smiling. Topless body and chest heart rate monitor.

V této fázi našeho seriálu bys měl znát prakticky všechno co potřebuješ o tepu a tepové frekvenci. Hlavně z toho důvodu, abys mohl pomalu přistoupit k zásadním krokům, které se přímo už prakticky projeví při tvém tréninku. V prvním dílu jsme si vysvětlili základní důvody proč začít běhat podle tepové frekvence. Ve druhém dílu jsme si řekli vše potřebné o anatomii srdce a jak to vlastně všechno funguje. Třetí díl byl věnován technikám výpočtu maximální tepové frekvence na základě současných nejpoužívanějších vzorců. Vysvětlení, co to je klidová frekvence a jaký má vliv na náš běh, jsme si popsali ve čtvrtém díle seriálu. V pátém díle nám Míša Polan popsal techniku jak zjistit pomocí běžeckého testu aerobní a anaerobní práh, aniž bychom museli navštívit specializované pracoviště a udělat si zátěžový test.

V tomto díle si hrubě popíšeme jednotlivé tréninkové zóny dle tepové frekvence a jejich využití pro trénink. Podrobně se dnes budeme věnovat aerobním zónám základní a tempové vytrvalosti.

Rozdělení tepových zón

Pokud chceme dosáhnout maximálních výsledků našeho tréninkového cíle, který může mít každý postavený jinak, měli bychom respektovat tréninkové principy, které používají generace těch nejlepších běžců. Jedná se především o připuštění myšlenky, že se naše kondice skládá ze 4 základních vrstev, které tvoří výkonnostní běžeckou pyramidu.

Všechny tyto složky na sebe navazují a je nutné je rozvíjet postupně a ve správném pořadí. Jako ideální příklad nám poslouží struktura vzdělání. Pokud dítě začne mluvit a dospěje do určitého věku, umístíme ho do předškolního zařízení, kterým je školka. Zde se rozvíjí jeho základní dovednosti, socializuje se a připravuje se na budoucí vstup do systému vzdělávání. V našem případě se jedná o Základní vytrvalost.

Sotva se nadějeme, uplyne potřebný čas a dítě ze školky přejde do základní školy, jejímž cílem je naučit ho všem základním dovednostem, mezi které patří naučit se číst, psát a počítat. Rozvíjí se jeho samostatné myšlení a ukazuje se jeho talent a vlohy. V případě běžce je druhý stupeň pověstné pyramidy Tempová vytrvalost.

Naše dítě po 8 letech by mělo umět číst, psát, počítat a zvládat všechny nároky, které se na něho kladou. Zároveň se u něho rozvinula osobnost a schopnosti, které dítě směřuje na další stupeň vzdělávání. Vycházejme z toho, že naše dítě chce vystoupat výše a proto zvolí Gymnázium nebo SPŠ. V případě našeho běžce to znamená, že se rozhodl postoupit do předposledního patra naší pyramidy a pustí se do tréninku Speciální vytrvalosti.

Z našeho dítěte se stal již dospělý muž / žena a chybí mu udělat poslední krok ve vzdělávacím systému – pustit se do vysoké školy. U našeho běžce došlo k zásadním změnám, z pomalého aerobně zdatného běžce se stává čím dál rychlejší závodní typ, který potřebuje překonat poslední stupeň pyramidy a tím je Rychlostní vytrvalost.

Nyní si trochu blíže popíšeme jednotlivé tréninkové zóny

Tréninková pásma dle srdešní frekvence

Pásmo TF Index Zatížení Úroveň zatížení Tempo Energetické zdroje Energetické procesy Složka zdatnosti
I. 60_75% nízká pomalé převážně tuky aerobní základní vytrvalost
II. 75-85% střední střední cukry a tuky aerobní a anaerobní tempová vytrvalost
III. 85-95% vysoká rychlé převážně cukry anaerobní speciální vytrvalost
IV. 100% velmi vysoké sprint výhradně cukry ATP-CP rychlostní vytrvalost

V tomto díle se budeme věnovat prvnímu patru pověstné pyramidy a tím je pro nás Základní vytrvalost. Věřte tomu nebo ne, ale bez základní vytrvalosti nejde dosáhnout praktický žádného výsledku, který by stál za to.

Základní vytrvalost – do 75% TF Max

By se dala velice jednoduše charakterizovat tak, že jejím cílem je dostat vás z jednoho místa do druhého bez ohledu na čas a tempo. Umění této zóny je dostat vás do perfektní aerobní kondice, udržovat ji a zásadním způsobem efektivně učit tělo spalovat tuky. Takže pokud je váš cíl zhubnout, nacházíte se v tom správném patře své výkonnostní pyramidy.

Ideálním tréninkovým prostředkem je běžecká technika 5:1. Umožní vám překonat počáteční období, kdy se snažíte rozběhat z chůze. Zabrání vaší únavě a díky rychlé progresi posílí vaše sebevědomí. Tréninkové struktury jsou omezené – 5:1 (de facto dlouhé intervaly), souvislý běh a tepový fartlek.

Vaše tréninkové pásmo zde bude od 60% TF Max (velice rychlá chůze) až do 75% TF Max (pomalý regenerační běh). Trénink by měl probíhat s velice lehkým úsilím a nízké pohodové intenzitě. Pokud si během běhu můžete povídat tak, že jste schopni říkat docela dlouhé věty bez nutnosti dýchat více než je běžné, máte jistotu, že běžíte správně. Toto neplatí, pokud dokážete říct jednu holou větu a následně se potřebujete hned nadechnout.

Hlavní benefity tohoto tréninku se projeví uvnitř. Pomalu ale jistě se vám zvýší vaše VO2Max a to především díky postupnému zvětšení srdce, které vypudí více krve a tím pádem zvětší váš tepový objem (TO). Současně se upraví vaše váha, což způsobí efektivní hospodaření s kyslíkem a energií, upraví se vám tzv. maximální volní ventilace (MVV). Ta má za následek větší přísun kyslíku do plic. Zpevní se vám šlachy, kosti a zesílí svaly na nohou. Díky tomu se celkově zvýší počet a velikost mitochondrií, které představují jakési vnitřní elektrárny jednotlivých buněk vašeho těla. Seznam všech změn je natolik rozsáhlý, že vydal na samostatný článek, který si můžete přečíst ZDE. Když to shrneme, po ukončení tréninku cca po 12 týdnech pohybu v těchto zónách si můžete srovnat svůj první a poslední běh a budete žasnout. Na stejné úsilí tzn. stejné hodnoty tepové frekvence poběžíte výrazně, a tím myslím opravdu výrazně rychleji a tím pádem za stejný čas uběhnete dál. To vše díky tomu, že se naučíte výrazně efektivně pracovat s tukem jako zdrojem energie. Tam, kde jste se na začátku (zadýchání a vysoký tep) pohybovali již v anaerobním pásmu a spalovali tak vzácný glykogen, se nyní už dokážete pohybovat v aerobním pásmu, kde většinovým zdrojem energie je tuk a vy to takříkajíc udýcháte.

Hlavním posláním a cílem aerobního tréninku základní vytrvalosti je vycvičit tělo tak, aby maximálně uchovalo svalový glykogen do pozdější fáze intenzivnějšího běhu. To je jako dárek a benefit navíc oproti vaším začátkům. A právě tento benefit vysvětluje proč musíte umět běhat pomalu, abyste zvládli běhat rychle.

Pokud budete trénovat tak, abyste se pohybovali na hranici 75% TF Max, dostáváte se sice do fáze, kdy 50% energie připadá na tuky a zbytek na glykogen. Pokud ale budete mít minimálně dva, optimálně tři dny tréninků za sebou, má to další benefit. Tělo nestačí úplně doplnit zásoby glykogenu a tím u dalšího běhu donutíte svalové enzymy, aby štěpily více energie z tuku.

Tréninkové metody

Jako základ jakéhokoli tréninku je potřeba si vydefinovat svůj základní cíl, který budeme každé 4 týdny navyšovat. Předpokládejme, že naším cílem bude v prvním měsíci překonat vzdálenost 6 km (každý si může definovat individuální cíl a použít přitom naši strukturu). Jako základ budeme používat vytrvalostní techniku 5:1, kterou později doplníme souvislým během a tepovým fartlekem.

Technika 5:1

Tuto tréninkovou techniku jsem vymyslel před lety, kdy jsem se připravoval na své dlouhé 100 km ultramaratonské závody a hledal jsem cestu jak je přežít a zároveň důstojně doběhnout do cíle. Mým heslem se od té doby stalo rčení, že chodím tam, kde ostatní s úsměvem běží a běžím tam, kde ostatní s bolestivým výrazem už jen chodí. A přesně v tom je kouzlo této techniky. Jako inspirace mi sloužil indiánský běh, kde ovšem princip stejně dlouhých úseků trávených chůzí a během mi přišel neefektivní. Po dlouhém experimentování jsem došel k jedinečnému mentálnímu intervalu 5 minut a spolu s jednou minutou chůze. Důvodů proč běžet 5 minut je hnedle několik. Předně je to dostatečně dlouhá doba aby se člověk během 5 minut dostal na hranice potřebné TF zóny 75% a přitom zůstal v pohodě. Zároveň pro mnoho běžců je dosažitelné dlouhodobě uběhnout a udržet tempo 5 min/km. Věřte mi, že je málo co tak motivující jako skutečnost, kdy od prvních 5 minutových úseku, kdy překonáte cca 650m se nezadržitelně blížíte týden co týden k vysněné hranici 750 m, pak 850 m abyste se dokázali přehoupnout k 900m a to prosím v hluboko aerobním pásmu. Pokud k běhu přidáte posilování a vhodnou stravu je velice pravděpodobné že to dokážete.

Do svých hodinek Garmin / POLAR si nahrajte trénink 5:1, který si můžete nastavit v aplikaci Garmin nebo Polar na www stránkách či v mobilní aplikaci příslušných značek. Pokud je váš cíl uběhnout 6 km nastavte si i s velice bohatou rezervou cca 10x opakování. Při svém tréninku neřešte rychlost, tempo či cokoli jiného. Běh si užívejte a sledujte pouze hodnotu 75% na svém sportestru. Tento trénink byste měli dělat celý jeden měsíc tzn. cca 4 týdny. Kdy poslední týden byste již měli zaznamenat výraznější zrychlení oproti prvnímu běhu a překonat vaši počáteční cílovou vzdálenost by vám nemělo dělat technikou 5:1 žádný problém.

Souvislý běh

Pokud jste během svých prvních 4 týdnů naplnili svůj základní cíl. Řítíte se do druhého dějství a váš trénink se zásadně promění. Budete běhat celkem 3 různé tréninkové struktury, které vám umožní komfortně zvládnout a překonat vaši vzdálenost a velice posílit vaše sebevědomí! Váš trénik se rozšíří o kombinaci souvislého běhu a běhu 5:1. Opět zůstaneme u původního záměru neznámého běžce a cílem bude překonat vzdálenost 6 km.

Poslední dvě tréninkové struktury se zdají být úplně stejné, ale pozor to je veliký omyl. Rozdíl je v počáteční únavě. Zatímco v prvním případě by vás měl souvislý běh takříkajíc unavit a následné 5:1 by mělo být pomalejší, tak v druhé variantě byste měli dosáhnout celkově lepšího času oproti první variantě, neboŤ první 1/2 vzdálenosti běžíte komfortně technikou 5:1 a druhou souvisle až do naplnění vašeho cíle. Pokud se nad tím zamyslíte, tak v druhém případě nenápadně koketujeme s další tréninkovou technikou, kterou se vyhrává úplně vše a tím je tzv. NEGATIVNÍ SPLIT, kdy druhá polovina závodu se běží rychleji než ta první a na to už je potřeba morál a plán a ten si právě vštěpujete ZDE. Tuto strukturu používejte celý druhý měsíc …

Král všech technik Tepový Fartlek

Pokud si někdo myslel jaká pomalá nuda je tepový trénink, tak buď ho nikdy nezkoušel nebo se nepropracoval ke skutečnému Fartleku, který diriguje pouze Vaše srdce. V podstatě se jedná o naprosto nepředvidatelnou hru s jasně daným i pravidly: Vaším úkolem je dle vašeho uvážení dosáhnout hranice 75% TF Max a pak se co nejdříve zklidnit do 116 tepů, což se považuje za klidový stav. V podstatě existuje jediné řešení jak toho docílit a to je přejít do pomalé, opravdu pomalé chůze a čekat až se tep na požadovanou hodnotu zklidní. Pak opět dle svého uvážení vystřelíte. Za moji osobu jsem zvolil se dostat na tuto hranici co nejdříve abych při aerobním tréninku nezapomněl točit nohy a neztratil pocit rychlosti. Díky této technice dokážete vykreslit na grafu TF tzv. pilu, kdy vrchol by měl být na 75% TF Max +/- 1 tep a dno na 116 tepech. Tato tréninková metoda popírá tvrzení, že aerobní trénink musí být zákonitě pomalý. Popravdě řečeno, vašemu srdci je úplně šumák jak rychle běžíte, podstatné pro něj je, že ho nepustíte dál než přes 75% TF Max. A věřte, že se dá udělat klidně 30-60 úseků cca po 80-95 metrech v tempu klidně i lehce přes 4 min/km a přitom běžíte furt správně aerobně. Není to krásné?

Tuto techniku zařadíme jako další tréninkovou strukturu ve 3 měsíci spolu se souvyslým během na cílovou vzdálenost. Podtrženo, sečteno Na konci třetího měsíce bystu už svoji cílovou vzdálenost měli dát jako ostřílení mazáci a s časem, o kterém se vám ani nezdálo při svém prvním běhu. Váš týdenní trénink by měl vypadat následovně.

Pondělí volno
Úterý běh 6 km technikou 5:1
Středa 3 km souvislým během a 3k technikou 5:1
Čtvrtek 3 km technikou 5:1 a 3 km souvislý běh
Pátek volno
Sobota souvyslý běh 2km Tepový fartlek 2 km a 2 km 5:1
Neděle souvislý běh 6km

Pokud se chcete někam posunout a něco dokázat, musíte realizovat více něž 3 tréninky v jednom týdnu. Tři tréninkové jednotky vás bohužel nikam neposunou, ale pouze udrží stávající kondici. Má to benefit v tom, že vaše kondice se nebude zhoršovat na druhou stranu ani zlepšovat. Jako ideální tréninkové zatížení v kombinaci s regenerací u nezávodního běžce je 5 dní v režimu 3 dny zátěž 1 den regenerace 2 dny zátěž 1 den regenerace. Musíme si uvědomit, že tělo sílí, a posiluje nikoli ve dnech kdy makáta, ale ve dnech kdy regenerujete se připravuje na další zátěž vykonáváním rezerv formou zvětšování objemu svalů do kterých pak uloží více glykogenu. Zároveň se vhodně kompenzuje othopedický stres, který zabraňuje přetížení a tím pádem unavovým zraněním.

Neděle je naplánována jak budoucí den dlouhých pomalých běhu. Odpočinkové dny jsou zvoleny pátek a ponděli. V pátek mnoho lidí cestuje z města na výkend a v ponděli je potřeba pořádná regenerace po dlouhém běhu.

Základem úspěchu je být zodpovědný, nepodvádět sám sebe a dodržovat v prvních 12 týdnech tréninku zóně Základní vytrvalosti tepovou frekvenci do 75% TF Max.

Zóny TF dle maximální TF

TF Max Zotavení 60% TF 01 65% TF 02 75% TF 03 80% TF 04 85% TF 05 95%  TF 06 100%
220 KTF -131 132 - 142 143- 164 165 - 179 180 - 194 195 - 205 206 - 220
219 KTF -131 132 - 142 143 - 164 165 - 175 176 - 186 187 - 208 209 - 219
218 KTF -131 132 - 142 143 - 164 165 - 174 166 - 185 186 - 207 208 - 218
217 KTF -130 131 - 141 142 - 163 164 - 174 175 - 184 185 - 206 207 - 217
216 KTF -130 131 - 140 141 - 162 163 - 173 174 - 184 185 - 205 206 - 216
215 KTF -129 130 - 140 141 - 161 162 - 172 173 - 183 184 - 204 205 - 215
214 KTF -128 129 - 139 140 - 161 162 - 171 172 - 182 183 - 203 204 - 214
213 KTF -128 129 - 138 139 - 160 161 - 170 171 - 181 182 - 202 203 - 213
212 KTF -127 128 - 138 139 - 159 160 - 170 171 - 180 181 - 201 202 - 212
211 KTF -127 128 - 137 138 - 158 159 - 169 170 - 179 180 - 200 201 - 211
210 KTF -126 127 - 137 138 - 158 159 - 168 169 - 179 180 - 200 201 - 210
209 KTF -125 126 - 136 137 - 157 158 - 167 168 - 178 179 - 199 200 - 209
208 KTF -125 126 - 135 136 - 156 157 - 166 167! - 177 178 - 198 199 - 208
207 KTF -124 125 - 135 136 - 155 156 - 166 167 - 176 177 - 197 198 - 207
206 KTF -124 125 - 134 135 - 155 156 - 165 166 - 175 176 -196 197 - 206
205 KTF -123 124 - 133 134 - 154 155 - 164 165 - 174 175 - 195 196 - 205
204 KTF -122 122 - 133 134 - 153 154 - 163 164 - 173 174 - 194 195 - 204
203 KTF -122 123 - 132 133 - 152 153 - 162 163 - 173 174 - 193 194 - 203
202 KTF -121 122 - 131 132 - 152 153 - 162 163 - 172 173 - 192 193 - 202
201 KTF - 121 122 - 131 132 - 151 152 - 161 162 - 171 172 - 191 192 - 201
200 KTF - 120 121 - 130 131 - 150 151 - 160 161 - 170 171 - 190 191 - 200
199 KTF - 119 120 - 129 130 - 149 150 - 159 160 - 169 170 - 189 190 - 199
198 KTF - 119 120 - 129 130 - 149 150 - 158 159 - 168 169 - 188 189 - 198
197 KTF - 118 119 - 128 129 - 148 149 - 158 159 - 167 168 - 187 188 - 197
196 KTF - 118 119 - 127 128 - 147 148 - 157 158 - 167 168 - 186 187 - 196
195 KTF - 117 118 - 127 128 - 146 147 - 156 157 - 166 167 -185 186 - 195
194 KTF - 116 117 - 126  127 - 146 147 - 155 156 - 165 166 - 184 185 - 194
193 KTF - 116 117 - 125 126 - 145 146 - 154 155 - 164 165 - 183 184 - 193
192 KTF - 115 116 - 125 126 - 144 145 - 154 155 - 163 164 - 182 183 - 192
191 KTF - 115 116 - 124 125 - 143 144 - 153 154 - 162 163 - 181 182 - 191
190 KTF - 114 115 - 124 125 - 143 144 - 152 153 - 162 163 - 181 182 - 190
189 KTF - 113 114 - 123 124 - 142 143 - 151 152 - 161 162 - 180 181 - 189
188 KTF - 113 114 - 122 123 - 141 142 - 150 151 - 160 161 - 179 180 - 188
187 KTF - 112 113 - 122 123 - 140 141 - 150 151 - 159 160 - 178 179 - 187
186 KTF - 112 113 - 121 122 - 140 141 - 149 150 - 158 159 - 177 178 - 186
185 KTF - 111 112 - 120 121 - 139 140 - 148 149 - 157 158 - 176 177 - 185
184 KTF - 110 111 - 120 121 - 138 139 - 147 148 - 156 157 - 175 176 - 184
183 KTF - 110 111 - 119 120 - 137 138 - 146 147 - 156 157 - 174 175 - 183
182 KTF - 109 110 - 118 119 - 137 138 - 146 147 - 155 156 - 173 174 - 182
181 KTF - 109 110 - 118 119 - 136 137 - 145 146 - 154 155 - 172 173 - 181
180 KTF - 108 109 - 117 118 - 135 136 - 144 145 - 153 154 - 171 172 - 180
179 KTF - 107 108 - 116 117 - 134 135 - 143 144 - 152 153 - 170 171 - 179
178 KTF - 107 108 - 116 117 - 134 135 - 142 143 - 151 152 - 169 170 - 178
177 KTF - 106 179 - 115 116 - 133 134 - 142 143 - 150 151 - 168 169 - 177
176 KTF - 106 107 - 114 115 - 132 133 - 141 142 - 150 151 - 167 168 - 176
175 KTF - 105 106 - 114 115 - 131 132 - 140 141 - 149 150 - 166 167 - 175
174 KTF - 104 105 - 113 114 - 131 132 - 139 140 - 148 149 - 165 166 - 174
173 KTF - 104 105 - 112 113 - 130 131 - 138 139 - 147 148 - 164 165 - 173
172 KTF - 103 104 - 112 113 - 129 130 - 138 139 - 146 147 - 163 164 - 172
171 KTF - 103 104 - 111 112 - 128 129 - 137 138 - 145 146 - 162 163 - 171
170 KTF - 102 102 - 111 112 - 128 129 - 136 137 - 145 146 - 162 163 - 170
169 KTF - 101 102 - 110 111 - 127 128 - 135 136 - 144 145 - 161 162 - 169
168 KTF - 101 102 - 109 110 - 126 127 - 134 135 - 143 144 - 160 161 - 168
167 KTF - 100 101 - 109 110 - 125 126 - 134 135 - 142 143 - 159 160 - 167
166 KTF - 100 101 - 108 109 - 125 126 - 133 134 - 141 142 - 158 159 - 166
165 KTF - 099 100 - 107 108 - 124 125 - 132 133 - 140 141 - 157 158 - 165
164 KTF - 098 099 - 107 108 - 123 124 - 131 132 - 139 140 - 156 157 - 164
163 KTF - 098 099 - 106 107 - 122 123 - 130 131 - 139 140 - 155 156 - 163
162 KTF - 097 164 - 105 106 - 122 123 - 130 131 - 138 132 - 154 133 - 162
161 KTF - 097 098 - 105 106 - 121 122 - 129 130 - 137 138 - 153 154 - 161
160 KTF - 096 097 - 104 105 - 120 121 - 128 129 - 136 137 - 152 153 - 160
159 KTF - 095 096 - 103 104 - 119 120 - 127 128 - 135 136 - 151 152 - 159
158 KTF - 095 096 - 103 104 - 119 120 - 126 127 - 134 135 - 150 151 - 158
157 KTF - 094 095 - 102 103 - 118 119 - 126 127 - 133 134 - 149 150 - 157
156 KTF - 094 095 - 101 102 - 117 118 - 125 126 - 133 134 - 148 149 - 156
155 KTF - 093 094 - 101 102 - 116 117 - 124 125 - 132 133 - 147 148 - 155
154 KTF - 092 093 - 100 101 - 116 117 - 123 124 - 131 132 - 146 147 - 154
153 KTF - 092 093 - 099 100 - 115 116 - 122 123 - 130 131 - 145 146 - 153
152 KTF - 091 092 - 099 100 - 114 115 - 122 123 - 129 130 - 144 145 - 152
151 KTF - 091 092 - 098 099 - 113 114 - 121 122 - 128 129 - 143 144 - 151
150 KTF - 090 091 - 098 099 - 113 114 - 120 121 - 128 129 - 143 144 - 150
TF Max Zotavení 60% TF 01 65% TF 02 75% TF 03 80% TF 04 85% TF 05 95%  TF 06 100%

TF Max: Představuje vaší maximální tepovou frekvenci. Číslo vyjadřuje maximální množství úderů srdce za minutu. Postupijícím věkem klesá, stejně jako klesá klidová tepová frekvence.

Pokračovat dál: Seriál o tepové frekvenci:

Najdete nás i na sociálních sítích:

Instagram: bezecplus
Facebook stránky: Běžec (Čr), Běžkyně (Čr)
Facebook skupiny: Běžec+ (Čr), Běžkyně+ (Čr), Myšlienky Běžca (Sk)
youtube: Běžec Plus
Podporujeme: 13 hříchů rodičovství – jedinečný projekt, který si kliknutí zaslouží

Exit mobile version